4.0s $70. Pendlays $100. Two inov8s $80 (total). My usual outfit (shirt, pants, under garments) cost $25. Gym bag $15. Jump rope $20. I am at $320 which includes 4 pairs of shoes. It’s a expensive as you make it, but you knew that.

Yep. In truth, every sport I have ever done has the same cost structure. Some of us do it on the cheap, and some of us do it with branded merchandise.

Brands cost $money….

Hell, I wasn’t even judging her choice to spring the $$’s for an all lululemon wardrobe. I was more surprised at the total when I ran the numbers.

Leave a Reply